Blik terug en kijk vooruit met Emmie Lewin
De overgang naar de nieuwe pensioenregeling is een van de grootste veranderingen uit de geschiedenis van Pensioenfonds PostNL. Emmie Lewin, de directeur van ons bestuursbureau, kijkt erop terug én vooruit: "Het was spannend, uitdagend en soms best ingewikkeld. Maar ik ben trots op wat we samen hebben bereikt: een goede pensioenregeling waar u op kunt vertrouwen."
Trots op de samenwerking
Waar is Emmie het meest trots op? “Op de goede samenwerking. 5 jaar lang werkten we aan de voorbereidingen voor de nieuwe pensioenregeling. Dat deden we samen: bestuur, bestuursbureau, werkgever PostNL, verantwoordingsorgaan, raad van toezicht, vakbonden, uitvoeringsorganisatie en vermogensbeheerders. Ieder speelde zijn eigen rol.
De samenwerking is in mijn ogen goed geslaagd. We bedachten nieuw beleid en een nieuwe pensioenregeling. We dienden onze plannen in bij De Nederlandsche Bank. We informeerden mensen over de veranderingen en hun nieuwe pensioen. En tot slot voeren we nu de nieuwe pensioenregeling uit. Daar mogen we trots op zijn.
Ik ben dankbaar voor het vertrouwen dat (oud-)werknemers en gepensioneerden ons in deze periode hebben gegeven. We realiseren ons dat veranderingen rondom pensioen vragen kunnen oproepen.”
5 jaar voorbereiding
“We namen de nieuwe pensioenregeling vanaf het begin heel serieus: in 2021 begonnen we met de voorbereidingen. Soms voelde het alsof we op een bewegend doel schoten. Terwijl we bezig waren met de voorbereidingen, veranderden wetgeving en richtlijnen. De eerste wet ging pas in 2023 in. We moesten dus flexibel blijven en onze plannen aanpassen.
We hebben ons best gedaan om u stap voor stap mee te nemen in de veranderingen. Uw pensioen is belangrijk. En we houden u graag goed op de hoogte. Zo weet u wat er veranderd is en wat dat voor u persoonlijk betekent.”
Wat merken mensen van de nieuwe pensioenregeling?
“De kenmerken die onze regeling sterk maakten, zijn gebleven. Daar kunt u op blijven vertrouwen. Er zijn ook dingen veranderd. De grootste verandering is het pensioenvermogen. U kunt beter zien hoeveel geld u en uw werkgever inleggen en hoe dit bedrag zich ontwikkelt. U bouwt een vermogen op dat u na uw werkende leven gebruikt. Zo hoeft u zich later geen zorgen te maken om uw inkomen.
Voor veel mensen betekende de overgang niet alleen een nieuwe regeling, maar ook een verbetering van hun pensioen. We stonden er financieel goed voor. Daardoor konden we de reserves verdelen over alle mensen die een pensioen bij ons hebben. U kreeg dit geld erbij in uw pensioenvermogen.”
Goed en zorgvuldig
Op 1 januari 2026 wilden we de nieuwe pensioenregeling laten ingaan. Dat moesten we uitstellen. We wilden de systemen goed testen en klaarzetten voor de nieuwe pensioenregeling. Dat deden we samen met TKP, die onze administratie verzorgt. “We begrijpen dat het uitstel vragen kan oproepen. Maar we willen geen risico nemen als het gaat om uw pensioen.”
Emmie vond het uitstel het spannendste moment: “Heel vervelend vonden we dat. Maar we wisten ook: het moet goed en zorgvuldig gebeuren. Dat is het belangrijkste, want het gaat om uw pensioen.” Uiteindelijk ging de nieuwe pensioenregeling in op 1 juni 2026, 5 maanden later dan gepland.
Nu begint het pas echt
De nieuwe pensioenregeling is ingegaan. Maar het is nog niet klaar. Emmie legt uit: "Er zijn 2 periodes met allebei een eigen focus: vóór de overgang op de nieuwe pensioenregeling en erna.
5 jaar lang hebben we toegewerkt naar dit moment. Een beetje zoals je toeleeft naar de geboorte van een kind. Eerst bereid je je maandenlang voor. Je maakt plannen, regelt van alles en kijkt uit naar het moment waarop het zover is. En dan is het zover: het kind is geboren, maar daarmee begint het echte werk pas. Je leert elkaar kennen, ontdekt wat werkt en ziet het kind zich iedere dag ontwikkelen.
Zo is het ook met de nieuwe pensioenregeling. We hebben ons hier jarenlang op voorbereid en nu is de regeling ingegaan. Daarmee is een belangrijke mijlpaal bereikt, maar het betekent ook dat er een nieuwe fase begint. We gaan nu in de praktijk ervaren hoe de regeling werkt, wat dit voor mensen betekent en hoe het pensioenvermogen zich de komende jaren ontwikkelt.”
Nieuwe focus
“Onze focus is nu: onze dienstverlening blijven verbeteren. We willen u bijvoorbeeld nog beter informeren en begeleiden bij het maken van keuzes voor uw pensioen. En we zorgen dat de regeling en ons beleid blijven aansluiten bij de praktijk. Bij alle keuzes blijven we kijken naar wat goed is voor (oud-)werknemers en gepensioneerden.”